Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Oficiálna web stránka Štátny pedagogický ústav

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Tlačové správy

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:


Tlačové správy

01. júl 2022

Národný inštitút vzdelávania a mládeže: Spájame sa pre efektívnejšiu podporu moderného vzdelávania

Lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania, či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. To je cieľom vzniku Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVAM), do ktorého sa zlúčili od 1. júla Metodicko-pedagogické centrum (MPC), Slovenská pedagogická knižnica (SPK), Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ), IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže a Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM). Znamená to tiež efektívnejšie využitie finančných zdrojov na vzdelávanie, ktoré bolo dlhodobým zámerom rezortu školstva.

Čítať celý článok

 

29. jún 2022

Externí doučujúci z programu „Spolu múdrejší 3“ hodnotili svoju účasť v programe pozitívne

Zástupcovia Štátneho pedagogického ústavu navštívili v dňoch 19. a 20. mája 2022 základné školy v Košickom a Prešovskom kraji, ktoré boli zapojené do programu doučovania „Spolu múdrejší 3“. Účelom bolo získanie spätnej väzby od doučujúcich a ich koordinátorov v programe.  

Čítať celý článok

 

21. jún 2022

Prvý reprezentatívny prieskum o začleňovaní ukrajinských detí do škôl: S čím sa boria učitelia?

Komenského inštitút v reprezentatívnom prieskume medzi učiteľmi zistil, že ukrajinské deti má v triede viac ako polovica učiteľov základných škôl zapojených do prieskumu. Tí vnímajú ochotu ukrajinských detí učiť sa po slovensky, ale narážajú na jazykovú bariéru a inú úroveň vedomostí a spôsobilostí týchto žiakov. Na ich efektívne začlenenie by potrebovali podporu v rozvoji ich jazykových zručností ako aj priame poradenstvo a metodické odporúčania.

Čítať celý článok

 

22. apríl 2022

B. Gröhling: Environmentálna výchova bude na školách povinná

Zhoršenie stavu životného prostredia, ubúdajúce zásoby neobnoviteľných zdrojov a globálne otepľovanie sú dlhodobo celosvetovými výzvami. Na tie musíme reagovať už od detstva. Aj preto sa environmentálne témy stanú súčasťou povinného vzdelávania. Žiaci sa po novom budú učiť, ako môžu oni sami aktívne prispieť k riešeniu klimatických problémov.

Čítať celý článok

 

13. apríl 2022

Poznáme víťazov súťaže Amari romaňi čhib – Naša rómčina

Prvý aprílový štvrtok tohto roku patril v priestoroch košického Kulturparku rómčine.

Čítať celý článok

 

10. február 2022

Reformu vzdelávania po prvýkrát pripomienkovali učitelia, rodičia aj samotní žiaci

Pedagógovia, rodičia a odborníci z oblasti školstva sa v uplynulých týždňoch mali možnosť detailne oboznámiť s pripravovanými zmenami vo vzdelávaní žiakov základných škôl. Reformu pripomienkovalo viac ako 2100 odborníkov prostredníctvom verejných konzultácií, okrúhlych stolov a bilaterálnych stretnutí.

Čítať celý článok

 

21. január 2022

Od dnešného dňa sa môžu rodičia a odborníci zapojiť do diskusie o reforme obsahu vzdelávania

Rozvoj digitálnych zručností, kritického myslenia žiakov aj nové stratégie učenia sa, ktoré budú viesť žiakov k používaniu poznatkov v bežných situáciách. To je cieľom pripravovanej reformy obsahu vzdelávania, na ktorej pracovalo viac než 300 odborníkov z praxe. O jej podobe môžu od dnes diskutovať rodičia, učitelia ale aj odborníci z oblasti školstva prostredníctvom 9 online podujatí.

Čítať celý článok

 

18. január 2022

Štátny pedagogický ústav predstavuje nový vzdelávací portál www.spolu-together-jekhetane.sk

Školy a pedagógovia môžu využiť inovatívnu online platformu, ktorá výrazným spôsobom skvalitňuje vzdelávanie žiakov a študentov o rómskej kultúre, histórii a jazyku.

Čítať celý článok

 

13. január 2022

Predstavujeme úvodné dokumenty zmien v obsahu vzdelávania

Kritické myslenie, digitálne zručnosti, flexibilita a orientácia v možnostiach súčasného sveta sú oporné body pripravovanej zmeny nazvanej Vzdelávanie pre 21. storočie. Do pripomienkového konania pre odborníkov, učiteľov, rodičov a samotných žiakov vstupuje základný dokument podoby nového vzdelávania pre základné školy.

Čítať celý článok

 

20. október 2021

Na Slovensku historicky po prvý raz zasadol Žiacky poradný výbor. Hlas žiakov a žiačok bude počuť aj pri pripravovaných zmenách vo vzdelávaní

Žiacky poradný výbor, nový poradný orgán Štátneho pedagogického ústavu a IUVENTY – Slovenského inštitútu mládeže, má za sebou prvé oficiálne stretnutie. Na dvojdňovom zasadnutí v dňoch 12. a 13. októbra sa prvý raz stretli žiaci a žiačky zo základných a stredných škôl, ktorí rovnomerne zastupujú všetky kraje Slovenska. Výbor má celkom 16 členov a členiek. Budú mať možnosť vyjadrovať sa aj k pripravovaným zmenám vo vzdelávaní.

Čítať celý článok

 
Žiaci a žiačky budú mať možnosť vyjadrovať sa k pripravovaným zmenám vo vzdelávaní

16. september 2021

Žiaci a žiačky budú mať možnosť vyjadrovať sa k pripravovaným zmenám vo vzdelávaní

Do tvorby nového štátneho vzdelávacieho programu pre základné školy budú zapojení aj žiaci a žiačky, ktorí sa stretnú v novovzniknutom poradnom orgáne Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) a IUVENTY – Slovenského inštitútu mládeže. Prihlášku do Žiackeho poradného výboru zaslalo viac ako 250 mladých ľudí zo základných a stredných škôl. Komisia v záverečnom kole vybrala 16 žiakov a žiačok, ktorí budú rovnomerne zastupovať všetky kraje Slovenska, základné aj stredné školy.

Čítať celý článok

 
Nový štátny vzdelávací program pripravujú aj učiteľky a učitelia z praxe

26. august 2021

Nový štátny vzdelávací program pripravujú aj učiteľky a učitelia z praxe

Práce na zmenách obsahu a formy vzdelávania, ktoré sú súčasťou Plánu obnovy a odolnosti, pokračujú aj počas letného obdobia. Užšie pracovné tímy ústrednej komisie pre predprimárne a základné vzdelávanie v súčasnosti pripravujú návrh Úvodu do kurikula základného vzdelávania, ktorý zohľadní potreby 21. storočia. Do komisií, ktoré vznikli na základe otvorenej výzvy Štátneho pedagogického ústavu, je zapojených 256 ľudí. Polovicu z nich tvoria ľudia z pedagogickej praxe – učitelia a riaditelia na základných školách a učitelia profesijného rozvoja. Dokument bude v priebehu jesene dostupný na verejnú konzultáciu.

Čítať celý článok

 
Štátny pedagogický ústav otvára vzdelávanie pre pedagógov, ktorí by mohli učiť rómsky jazyk na školách

16. august 2021

Štátny pedagogický ústav otvára vzdelávanie pre pedagógov, ktorí by mohli učiť rómsky jazyk na školách

Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) prináša jedinečný jazykový kurz. Pedagógov čaká rozvoj slovnej zásoby aj konverzácie v rómčine. Kurz je bezplatný a pripraví účastníkov na štátnu skúšku z rómskeho jazyka na úrovni C1. Dnes na Slovensku existuje veľmi málo škôl, kde sa vyučuje rómčina alebo kde učitelia využívajú tento jazyk na komunikáciu so žiakmi. Jazykový kurz je pokračovaním dlhodobých aktivít ŠPÚ na podporu pedagogických zamestnancov, aby boli pripravení efektívne pracovať aj s rómskymi žiakmi a dokázali pre nich zabezpečiť rovnoprávny prístup k vzdelaniu.

Čítať celý článok

 
Na zmenách vo vzdelávaní budú pracovať učitelia, odborníci aj samotní žiaci

25. jún 2021

Na zmenách vo vzdelávaní budú pracovať učitelia, odborníci aj samotní žiaci

Pandemická situácia potvrdila, že zmeny vo vzdelávaní sú nevyhnutné. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci so Štátnym pedagogickým ústavom (ŠPÚ) pracujú na návrhu zmeny kurikula základných škôl. Hlavnými piliermi budú podpora škôl a učiteľov, vnímanie rozmanitosti potrieb žiakov, ich príprava na zmeny, ktoré so sebou prináša život v 21. storočí aj citlivejšie reflektovanie individuálneho tempa učenia žiakov. Proces prípravy v týchto dňoch začína zapojením širokej odbornej verejnosti a bude trvať niekoľko rokov. V najbližšom období tak nebude pre základné školy predstavovať žiadne zmeny v obsahu a forme vzdelávania.

Čítať celý článok

 
Podpora multilingválnych tried pomáha pri začleňovaní detí cudzincov do vzdelávania

21. jún 2021

Podpora multilingválnych tried pomáha pri začleňovaní detí cudzincov do vzdelávania

V dňoch 16. – 17. júna 2021 realizovalo Európske centrum pre moderné jazyky Rady Európy (ďalej ECML) v spolupráci so Štátnym pedagogickým ústavom dvojdňový seminár Podpora multilingválnych tried (Supporting multilingual classrooms). V roku 2021 je iniciatíva realizovaná v deviatich krajinách: Cyprus, Chorvátsko, Írsko, Litva, Nórsko, Poľsko, Rakúsko, Slovensko, Švédsko. Tematicky zameraný workshop s podporou ECML bol organizovaný na Slovensku druhý krát po sebe.

Čítať celý článok