Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

    


23.03.2022

Zverejnili sme záznam z webinára: Ako žiakom pomôcť zorientovať sa v záplave informácií

V súvislosti s dianím na Ukrajine zorganizoval Štátny pedagogický ústav a projekt Učíme na diaľku webinár na tému dezinformácií a overovania zdrojov správ. Celý záznam je voľne dostupný.

Ako ovplyvňujú spoločnosť dezinformácie a propaganda? Ako si overovať informácie na internete a na sociálnych sieťach? Ako rozoznať dôveryhodné zdroje? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete v zázname z nášho webinára: Ako žiakom pomôcť zorientovať sa v záplave informácií?

Hosťami webinára boli:
➡ Daniel Milo, Centrum boja proti hybridným hrozbám, Inštitút správnych a bezpečnostných analýz Ministerstva vnútra SR.
➡ Tomáš Kriššák, politológ z medzinárodnej iniciatívy CEDMO zameranej na ochranu stredoeurópskeho informačného priestoru. Je expert na komunikačné kampane a spíker k témam dezinformácie, hoaxy a kybernetická bezpečnosť.
➡ Peter Farárik, Štátny pedagogický ústav, autor internetovej stránky Lepšia geografia.

Tu nájdete prezentácie našich hostí, ktoré predstavili na podujatí. Nájdete v nich ďalšie odkazy a dôležité poznámky:
Prezentácia Daniela Mila:   Dopady dezinformácii
Prezentácia Tomáša Kriššáka:  Strasti a slasti informačnej bezpečnosti
Prezentácia Petra Farárika: Ako posilňovať odolnosť voči dezinformáciám a hejtu

Štátny pedagogický ústav pripravil pre školy, učiteľov a učiteľky prehľadné informácie k témam kritického overovania informácií a téme dezinformácií. Infografiky sú vo formáte A4 vhodnom na tlač. 
Hlavné znaky dezinformácií
Ako vyhodnocovať informácie: kľúčové otázky

ŠPÚ pripravuje v nadväznosti na situáciu na Ukrajine aj metodické usmernenia a materiály. Pre poskytnutie čo najefektívnejšej podpory učiteľom, školám a žiakom sa koordinuje aj s ďalšími rezortnými partnermi. Všetky dostupné metodické usmernenia k prijímaniu nových žiakov prichádzajúcich z cudziny, k procesu adaptácie ale aj prekladové slovníky sa sústredia na podstránke: https://www.statpedu.sk/sk/vzdelavanie/vzdelavanie-deti-cudzincov/