Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

    


24.11.2020

29. ročník celoslovenskej súťaže Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko

„Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko“ je literárno-výtvarná súťaž určená žiakom základných a stredných škôl v SR aj v zahraničí. Jej základným cieľom je vyvolať systematický záujem žiakov o slovenčinu a prispieť k rozvoju žiackej tvorivosti.

Rád píšeš? Rád slohuješ? Rád vymýšľaš? Potom je práve pre Teba určená súťaž:

Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko

KTO SA MOŽE ZAPOJIŤ? Žiaci všetkých typov a druhov základných a stredných škôl zo Slovenska, ale aj deti zahraničných Slovákov.

AKO SA ZAPOJIŤ? Napíšeš literárnu prácu (napríklad rozprávku, príbeh, úvahu, poviedku, novelu, báseň vo veršoch, báseň bez veršov či divadelnú hru). Žáner nie je obmedzený, hlavne, aby to bolo Tebou vytvorené a od srdca.

NA AKÚ TÉMU? To už vieš! Je to v logu súťaže: prečo máš rád slovenčinu, prečo máš rád Slovensko. Ako vnímaš Slovensko, čo máš rád, čo rád robíš cez prázdniny, ako sa rád rozprávaš so svojou starou mamou, starým tatom v ich nárečí, aké miesta na Slovensku rád objavuješ, kam rád chodíš; kde vidíš Slovensko o pár rokov; ako by Slovensko mohlo byť krajšie, ako by si Slovensko prezentoval v zahraničí... A čo naša reč? Čo sa Ti na nej páči? Opíš, povedz, rozpovedz nám o svojom vzťahu k Slovensku a k slovenčine – jazyku nášmu „prekrásňe ustrojenému, lahkotvorivému, v tvorivosti rozmaňitému a v zvukach jadrnému.“ (Tak už o nej hovoril Ľudovít Štúr a taká naozaj slovenčina aj je.)

DOKEDY? Súťažnú prácu odovzdaj najneskôr do 18. januára 2021 svojej pani učiteľke/pánovi učiteľovi slovenčiny na svojej základnej alebo strednej škole. Učitelia ju pošlú najneskôr do 31. januára 2021 na adresu:
Štátny pedagogický ústav, Pluhová 8, 820 00 Bratislava, heslo na obálke: PREČO MÁM RÁD SLOVENČINU, PREČO MÁM RÁD SLOVENSKO

AKÉ SÚ CENY? Môžeš vyhrať dve voľné vstupenky do rozprávkovej dedinky HABAKUKY (na Donovaloch) postavenej na motívy slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského – zoberieš aj niekoho so sebou; predplatné časopisu Slniečko a zaujímavé knihy. Dostaneš diplom, Tvoja práca bude uverejnená v zborníku ocenených prác a stretneš sa aj so slovenským spisovateľom (slovenskou spisovateľkou) na slávnostnom odovzdávaní cien v Nových Zámkoch v máji 2021.

KOĽKOKRÁT? Priprav si 4 výtlačky svojej tvorivo napísanej práce.

POTREBUJEŠ ĎALŠIE INFORMÁCIE?
Navštív webové sídlo Ministerstva kultúry SR: www.culture.gov.sk alebo priamo zadaj do vyhľadávača: http://www.culture.gov.sk/posobnost-ministerstva/statny-jazyk/sutaz-preco-mam-rad-slovencinu-c5.html.
Štatút súťaže, ako aj prihlášku nájdeš TU.

SÚŤAŽ ORGANIZUJÚ:

  • Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky,
  • Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky,
  • Štátny pedagogický ústav,
  • Vydavateľstvo SPN – Mladé letá,
  • Matica slovenská,
  • Vydavateľstvo Matice slovenskej,
  • Spolok slovenských spisovateľov,
  • Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied,
  • Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.