Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

    


26.04.2019

V SSOŠ Via Humana v Skalici približujú študentom históriu metódou aktívneho využívania príbehov z minulosti

V Dome kultúry v Skalici predstavili študenti Strednej súkromnej odbornej školy Via Humana formou audiovizuálnych dokumentov skombinovaných s hudobno-slovným pásmom obdobie holokaustu počas druhej svetovej vojny. Pásmo bolo súčasťou uvádzania do života knihy o príbehu ženy, ktorá prežila holokaust. Knihu, na základe dobových materiálov a osobných rozhovorov, spracovala novinárka a publicistka Petra Nagyová. Odhaľuje v nej skutočný príbeh Heleny Weissovej, neskôr Weinwurmovej, ktorá sa 27. marca 1942 ako dospievajúce dievča ocitla v druhom slovenskom transporte do nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau.

V príbehu autorka odhaľuje bolestivé spomienky ženy, neskôr matky, ktorá našla v sebe silu nájsť opäť vzťah k samej sebe ako aj svoje bezpečné miesto v spoločnosti. Kniha je tiež doplnená spomienkami synov, ktorí spomínajú na matkino vyrovnávanie sa s tragédiou, akou bol holokaust.

Podľa riaditeľa Štátneho pedagogického ústavu Ľudovíta Hajduka spôsob, akým spracovali študenti v spolupráci s učiteľmi strednej odbornej školy v Skalici túto historickú tému, je príkladom  vyučovacej metódy, ako sa dá pracovať s predsudkami v školách.

„Je to jeden z príkladov dobrej praxe. Vďaka účinkovaniu študentov v takýchto predstaveniach a spätnej väzbe, ktorú dostanú od svojich spolužiakov ako divákov, získajú jedni aj druhí nielen informácie o živote ľudí v tej dobe a dejinách holokaustu, ale dokážu ich aj emotívne prežívať. Stávajú sa citlivejší na problematiku diskriminácie, pretože sa mimovoľne začnú zamýšľať nad otázkou vlastnej identity „ako sa vnímam ja a ako ma vnímajú iní“. Navyše s rovesníkmi diskutujú otvorenejšie ako s učiteľom alebo nejakým lektorom,“ zhodnotil predstavenie riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk.

Helena Weinwurmová, ktorá zomrela 22. apríla 2015 vo veku 90 rokov, bola takmer dve desaťročia blízkym človekom skalickej školy Via Humana, jej študentov a zamestnancov. Preto sa jej synovia, spolu s autorkou knihy, obrátili na vedenie školy so žiadosťou usporiadať podujatie pri príležitosti  3. výročia jej smrti.