Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

    


23.03.2022

Európsky deň jazykov oslavuje svoje 20. výročie výnimočnou knihou receptov. Nechýba medzi nimi ani torta zo Slovenska!

Európsky deň jazykov si pripomíname každoročne 26. septembra už od roku 2001. Európske centrum pre moderné jazyky sa rozhodlo 20. výročie tohto dňa osláviť netradične – knihou receptov Great Bake-Off. Do iniciatívy sa zapojili aj školy zo Slovenska.

Do zbierky sladkých receptov na zákusky a torty sa prihlásilo viac ako 570 jednotlivcov a škôl z celej Európy. Medzi 20 najlepších, ktoré vybrala porota Európskeho dňa jazykov (EDJ), sa dostala aj špeciálna modrá narodeninová torta zo Slovenska. Tú zaslala Základná škola s materskou školou v Zuberci, kde aktivitu robila pani učiteľka Gabriela Hrubošová so žiakmi svojej triedy. Mladým pekárom a pekárkam gratulujeme k tomuto milému úspechu.   

„Ukázalo sa, že výber tých najlepších receptov bola neľahká výzva, počas ktorej porotcovia pribrali niekoľko kíl,“ vtipkujú na stránke EDJ. Z počtu prihlásených prác je vidno, že aktivita zabavila aj množstvo žiakov a žiačok. Počas príprav receptov si na vyučovaní okrem pečenia precvičovali aj svoje komunikačné jazykové kompetencie.   

Kniha Great Bake-Off (Veľké pečenie) je dostupná v elektronickej verzii. Každý jeden zo zaslaných receptov je ponechaný v jazyku, ako bol do iniciatívy prihlásený. Nachádzajú sa tu príspevky napríklad v angličtine, nemčine či španielčine. Kniha teda môže slúžiť ďalej učiteľom a učiteľkám cudzích jazykov, ktorí a ktoré by radi doplnili vyučovanie o netradičné aktivity. 

 

 Otvoriť elektronickú verziu knihy Great Bake-Off 
Bon appétit! Buen provecho! Guten Appetit! Jó étvágyat! Head isu!... 

 

 

Európsky deň jazykov vyhlásila Rada Európy v roku 2001. Každý rok v septembri predstavuje príležitosť oslavovať jazykovú rôznorodosť Európy. Súčasťou týchto osláv sú rôzne diskusie, vzdelávacie aktivity pre pedagógov aj žiakov a súťaže pre školy a žiakov. Cieľom súťaží aj sprievodných podujatí je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, interkultúrneho porozumenia i celoživotného vzdelávania.